Salsa Kraków - Kursy tańca w Krakowie

Salsa – taniec, muzyka czy sos?

Salsa to taniec latynoamerykański, muzyka, do której tańczony jest taniec salsa oraz wspaniały choć bardzo pikantny sos! Pod wspólną nazwą salsa skupia to co najlepsze w tańcu, w muzyce i na talerzu.

Salsa to słowo, które ma bardzo wiele barwnych znaczeń. Dzisiaj salsa kojarzy się przede wszystkim z tańcem latyno-amerykańskim, który pochodzi z Karaibów, szczególnie rozwiniętym w krajach Ameryki Południowej i na Kubie. Taniec salsa rozwijał się pod różnymi wpływam w rozmaitych miejscach i i dziś czerpie z wielu różnych stylów tańca. Słowo salsa używane do określenia tańca zaczęto używać od 1960 roku. Wtedy to pod tą nazwą, kryły się różne techniki tańca, i tak salsa skupiała min. son, mambo, cha cha cha – czyli wszystkie pupularne style tańca z tamtego okresu.

Salsa Kubańska Kraków

Bardzo często w różnych źródłach możemy znaleźć informacje, że taniec salsa na Kubie powstał jako połączenie tańca son, (którego muzykę określa się jako romans hiszpańskiej gitary z afrykańskimi bębnami) z tradycyjną rumbą kubańską. Z salsy został wyodrębniony styl Casino, który charakteryzuje się specyficznym sposobem tańczenia i prowadzenia partnerki.

W XXI wieku słowo salsa również w odniesieniu do tańca ma wiele znaczeń. Taniec salsa został bardzo zróżnicowany i dziś możemy wyszczególnić takie style jak : salsa kubańska, salsa Los Angeles, salsa New York, salsa kolumbijska, salsa portorykańska oraz salsa Palladium Mambo. Każdy z tych styli różni się od siebie rytmiką oraz sposobem stawiania kroków przez partnera i partnerkę.

Salsa to również muzyka, do której tańczy się taniec o tej samej nazwie. Mówiąc o salsie w muzyce mamy na myśli wszystkie rytmy, które zostały stworzone przez kubańskich muzyków, były przez nie rozpowszechniane oraz w pewien sposób również narzucały określony sposób tańczenia. Muzyka salsa zaczęła się pojawiać na przestrzeni lat 40’ i 70’ XX wieku. Salsa czerpała bardzo wiele z afro kubańskich i karaibskich rytmów, stopniowo rozwijała się również pod wpływem jazzu. Tak samo jak w odniesieniu do tańca salsą nazywano wiele rozmaitych stylów tanecznych, tak i w muzyce salsa za sprawą jednej z wytwórni nagraniowej obejmowała wiele gatunków muzycznych, np. Mambo, Cha-cha, Charanga, Guarija, Son. W miarę upływu czasu , mimo wielu kontrowersji, zarówno artyści jak i muzycy przystali na tym by ich muzykę nazywać wspólnie salsą. Od 1990r częściej spotykane jest słowo timba, które odnosi się do rodzaju muzyki. Muzyka nazywana timbą, jest w rzeczy samej salsą, ale z bardzo dużym wpływem rumby kubańskiej oraz mocnego brzmienia reggaeotnu.

Salsa Kraków

Bardzo często możemy trafić na kolejne znaczenie salsy, tym razem kulinarne. Z języka hiszpańskiego salsa oznacza sos, dokładniej pikantny pomidorowy sos, lub smak - pikantny, aromatyczny. Sos salsa najlepszy jest ze świeżych, dojrzałych pomidorów, podany z ostrą papryczką, a może ząbkiem czosnku świetnie sprawdza się do chrupkiego pieczywa.

Niezależnie od tego co akurat mamy na myśli salsa zawsze będzie oznaczać pewną pikanterię, i dozę gorących doznać, nie ważne czy słuchamy głębokiej, przepełnionej różnorodnymi rytmami muzyki, tańczymy salsę wykorzystując różne kombinacje styli tanecznych czy też zajadamy się pikantnym pomidorowym sosem…

 

Salsa kubańska w Krakowie

Salsa – taniec, muzyka czy sos?
Salsa to taniec latynoamerykański, muzyka, do której tańczony jest taniec salsa oraz wspaniały choć bardzo pikantny sos! Pod wspólną nazwą salsa skupia to co najlepsze w tańcu, w muzyce i na talerzu.

Style salsy
Pod wspólną nazwą Salsa kryje się wiele styli tańca, które różnią się krokami, geometrią tańca, i rytmiką. Główne style to salsa kubańska, Los Angeles i mambo >> style salsy

Dlaczego warto tańczyć?
Zajęcia taneczne pomogą zadbać o sylwetkę, poprawią kondycję i samodyscyplinę. Poprzez taniec poznajemy nowe osoby, odczuwamy większą radość z ruchu >> warto tańczyć

Wybierz kursy salsy!
Na kursie salsy poprawisz swoją sylwetkę, i dobre samopoczucie. Dzięki salsie poznasz nowe osoby, i zadbasz o swoje zdrowie! >> wybierz kursy salsy

Wskazówki dla początkujących
Przydatne wskazówki dla początkujących, z którymi warto się zapoznać przed przystąpieniem do kursu salsy >> wskazówki


 

Salsa Kraków | Latinmoves Team | Prawa autorskie zastrzeżone